widżety (widgety) MyJablotron iOS iPhone iPad Jablotron JA-100

Widżety MyJablotron w urządzeniach iOS (iPhone, iPad)

Posiadacze urządzeń z systemami iOS (iPhone, iPad) docenią funkcjonalność widżetów, która w znacznym stopniu przyspieszy obsługę systemu Jablotron 100. Widżety to przyciski do szybkiego sterowania wybranymi funkcjami bez potrzeby uruchamiania aplikacji MyJablotron. Dodatkową funkcją widżetów jest wskazywanie stanu urządzeń (np. otwarta brama) i wyświetlanie aktualnej temperatury (pobieranej z czujek temperatury lub z termostatów).

W poniższym przewodniku zaprezentujemy jak włączyć i skonfigurować widżety MyJablotron na urządzeniach typu iPhone lub iPad. Instrukcję dodawania widżetów w systemie Android znajdziesz w kolejnym przewodniku: Widżety MyJablotron w urządzeniach Android



Po odblokowaniu telefonu przesuwamy palcem od lewej krawędzi ekranu w prawą stronę. Musimy wyświetlić ostatni ekran więc dla pewności warto kilka razy powtórzyć w/w ruch.

W skrajnym lewym ekranie docelowo znajdować się będą widżety, ale wcześniej musimy je tu dodać. W tym celu na dole znajduje się przycisk Edycja. Należy go kliknąć.

W kolejnym ekranie klikamy przycisk Dostosuj.

Ukażą się aplikacje, które oferują sterowanie poprzez widżety. Z listy odnajdujemy aplikację MyJablotron i klikamy obok niej zielony przycisk +.

Po dodaniu widżetu zielony przycisk + zmieni się w czerwony przycisk – (pozwalając na usunięcie widżetu, oczywiście nie usuwamy). Zatwierdzamy zmiany przyciskając OK w prawym górnym narożniku.

Pole z widżetami MyJablotron zostało dodane do ekranu skrajnego „lewego” ekranu. Należy jeszcze przypisać funkcje, które chcemy mieć dostępne na widżetach. W tym celu klikamy na wybranym przycisku + Dodaj segment.

Z listy obiektów (zabezpieczonych systemem Jablotron Ja-100) wybieramy ten, który ma być kontrolowany poprzez widget.

Następnie wybieramy funkcję, która ma być przypisana do widżetu. Może to być sterowanie sekcją (sterowanie czuwaniem w wybranej strefie), sterowanie wyjściem PG, sterowanie segmentem klawiatury, wyświetlanie temperatury lub wyświetlenie strumienia z kamery.

Po wybraniu sterowania sekcją pokaże się dodatkowe pytanie dot. szczegółów uzbrajania danej strefy. Te opcje pokazują się tylko raz na etapie dodawania funkcji do widżetu. Jeśli w przyszłości zechcemy je zmienić, to należy usunąć daną funkcję i przy kolejnym dodawaniu znowu wyświetlą się te opcje. Opcja „Force control” wymusza uzbrojenie strefy nawet przy naruszonych czujkach (zatem jeśli chcemy aby pomimo np. otwartego okna i naruszonego kontaktronu użycie widżetu uzbrajało czuwanie to należy tę opcję zaznaczyć).
Opcja „Partial arm” pozwala na uzbrajanie częściowe i pełne (pierwsze kliknięcie załączy czuwanie częściowe, drugie kliknięcie załączy pełne czuwanie). Wymagana jest wcześniejsza konfiguracja trybu częściowego uzbrojenia w programie F-Link. Brak zaznaczenia tej opcji spowoduje, że użycie widżetu załączy pełne uzbrojenie.

Ostatnim krokiem jest podanie hasła z uprawnieniami do sterowania daną funkcją w centrali Jablotron JA-100. Najczęściej będzie to hasło administratora (fabrycznie 1234).

Po prawidłowej konfiguracji dodana funkcja pokazuje się na ekranie „Konfiguracja widżetu”. Aby dodać kolejną funkcję ponownie klikamy przycisk +Dodaj i postępujemy jak wcześniej.

Na dzień przygotowywania tego przewodnika (październik 2022 i aplikacja MyJablotron w weesrji 8.1.0) możliwe jest dodanie maks. 9 widżetów. Mogą to być widgety z wielu lokalizacji (z wielu systemów JA-100).

Gdy iPhone (lub iPad) ma problem z internetem, to po wywołaniu ekranu z widżetami mogą one być niedostępne (wyszarzone / zaciemnione). W takiej sytuacji należy kliknąć w dowolny widżet i nastąpi próba ponownego wczytania statusu widżetów.

Aby edytować widżety (usunąć istniejące, dodać nowe, zmienić kolejność) należy uruchomić aplikację MyJablotron i w lewym górnym rogu kliknąć ikonę Menu (3 poziome kreski).

Z menu wybieramy Konfiguracja widżetu.

Aby usunąć widżet lub zmienić kolejność ich wyświetlania należy przytrzymać palec na dowolnym widżecie. Przy wszystkich widżetach pojawią się czerwone ikonki x pozwalające usunąć widżet, a jeśli chcemy zmienić kolejność to przytrzymujemy palec i przesuwany wybrany widżet w dowolne miejsce.
Po dokonaniu zmian klikamy przycisk Gotowe (w prawym górnym rogu).


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.